Oliver Stone spune că vrea să contracareze „toată isteria mass-mediei occidentale” privind Ucraina care „omite fapte cheie atunci când sunt incomode”

Oliver Stone, regizorul laureat al Academiei și critic vocal al politicii externe a SUA, le-a cerut adepților săi de pe Instagram să citească mai multe articole pentru a înțelege mai bine cum a ajuns Rusia să-și dezlănțuie armata împotriva Ucrainei. Postarea sa este menită să contracareze „toată isteria mass-mediei occidentale” și tendința sa de a „omite fapte cheie atunci când sunt incomode”, a spus regizorul.

Materialele pe care Stone le-a sugerat pentru a le citi oferă câteva „analize utile și sincere” asupra crizei din Ucraina, a scris el.

Lista de lectură include articole scrise de Tony Kevin, care a servit ca ambasador al Australiei la Moscova în timpul Războiului Rece, Jonathan Steele, un apreciat jurnalist și autor britanic, Joe Lauria, redactorul-șef al site-ului de știri Consortium News, și Caitlin Johnstone , o activistă anti-război australiană.

Preluările lui Kevin și Steele sunt acum oarecum depășite, având în vedere că, contrar așteptărilor lor, Rusia a lansat un atac asupra Ucrainei după ce au fost publicate pe 23 februarie.

Articolul lui Joe Lauria se concentrează pe discursul din 24 februarie pe care l-a rostit președintele rus Vladimir Putin în timp ce a anunțat acțiunea militară rusă împotriva Ucrainei. Johnstone a ridicat critici la adresa orgoliului occidental, despre care ea a afirmat că a dus în cele din urmă la conflictul armat sângeros din Ucraina.

Stone l-a intervievat pe Putin de mai multe ori și a produs două documentare despre Ucraina, istoria acesteia și evenimentele protestelor în masă de la Maidan din 2014 și a loviturii de stat armate, care au pregătit scena pentru impasul dintre Rusia și Occident.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor și Maica Rusie

    Vulnerabilitatea strategică a președintelui Nicușor Dan: suporterul fidel Matei...

    Oficiali israelieni: Trump vrea un acord cu Teheranul, dar iranienii nu vor

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, încearcă să...

    România are printre cele mai mari accize la carburanți din UE

    România se află în prezent printre statele Uniunii Europene...

    Bolo aruncă piața carburanților în haos

    Plafonarea marjelor comerciale la carburanți în România este o...

    Ukrainska Pravda: Americanii ne cer: plecați din Donbass, așa veți avea paradisul

    În negocierile cu Ucraina, Statele Unite cer retragerea trupelor...

    Flota secretă iraniană din Strâmtoarea Hormuz

    Mass-media a raportat existența unei amenințări importante pentru SUA...

    Articole relationate

    Categorii populare