Europarlamentarul Dan Motreanu anunță o legislație pentru protecția și gestionarea durabilă a solului: Două treimi din solurile UE sunt degradate și erodate, ceea ce duce la o pierdere anuală de producție agricolă de 1.25 miliarde euro

Comisia Europeană urmează să propună, în 2023, o legislație pentru protecția și gestionarea durabilă a solului, fiind o resursă neregenerabilă, a cărei degradare și poluare reprezintă o amenințare serioasă la adresa sănătății și bunăstării în UE, a declarat eurodeputatul Dan Motreanu (PNL, PPE), vicepreședintele Comisiei de Mediu a Parlamentului European, după participarea la ședința Comisiei pentru Agricultură, în cadrul căreia s-a dezbătut cu oficiali ai Comisiei Europene viziunea asupra solurilor în Uniunea Europeană.

„Solul este o resursă neregenerabilă, a cărui degradare și poluare reprezintă o amenințare serioasă la adresa sănătății și bunăstării noastre. Două treimi din solurile UE sunt degradate și erodate, ceea ce duce la o pierdere anuală de producție agricolă de 1.25 miliarde euro. Deși avem legislație pentru protecția apei și a aerului, ea lipsește în domeniul solului, adevărat capital al fermierilor și silvicultorilor. Prin urmare, Comisia Europeană a elaborat o nouă Strategie pentru Soluri în noiembrie 2021 și urmează să propună o legislație specifică în 2023. Acțiunea Comisiei a fost întreprinsă după adoptarea, în aprilie, cu o majoritate covârșitoare a rezoluției inițiate de Comisia pentru Mediu, al cărui vice-președinte sunt, cu privire la protecția solului și gestionarea durabilă a acestuia”, scrie Dan Motreanu, pe Facebook.

Potrivit eurodeputatului, propunerea legislativă pentru 2023 va prinde contur după o evaluare de impact amănunțită, va respecta principiul subsidiarității și va fi dezvoltată în strânsă cooperare cu statele membre, experți și părți interesate.

De asemenea, Dan Motreanu amintește că Planurile strategice naționale ale Politicii Agricole Comune (PAC) vor încuraja activități durabile ce îmbunătățesc fertilitatea solurilor și previn degradarea acestora. 

„Finanțarea PAC, practicile de cultivare ale carbonului, dar și inițiative de tipul “testează-ți solul gratuit”, oferă stimulente valoroase gestionarilor de terenuri”, punctează eurodeputatul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandalul yachtului șefului Revolut

    Brokerul Cecil Wright & Partners a intentat un proces...

    Joaca americanilor cu războiul din Iran

    Conducerea militară a Comandamentului Central al Forțelor Armate ale...

    Reuters: Americanii și-au terminat stocul de rachete în Iran

    Forțele armate ale Statelor Unite și-au utilizat în cele...

    Farsorii ruși au tradus-o pe Merkel

    Farsorii ruși Vovan (Vladimir Kuznețov) și Lexus (Aleksei Stoliarov)...

    Fosta purtătoare de cuvânt a lui Zelenski: Face miliarde de euro din război

    Iulia Mendel, fosta purtătoare de cuvânt a președintelui Ucrainei,...

    Festivalul Național Concurs de Folclor „Ponoare, Ponoare”

    Festivalul Național Concurs de Folclor „Ponoare, Ponoare”, ajuns la...

    Agricultorii români plătesc cel mai mare cost la motorină din lume

    Agricultorii români suportă unele dintre cele mai ridicate costuri...

    TVA 0% pentru sistemele fotovoltaice de până la 27 kW și pentru bateriile de stocare cum e in Germania?

    Asociația Prosumatorilor și a Comunităților de Energie (APCE) solicită...

    Articole relationate

    Categorii populare