HAOSUL REÎNCEPERII ȘCOLII: Școală online în localități cu rata de infectare ZERO

45 de localități din România aveau, pe 6 noiembrie, rata de infectare zero. În unele dintre ele, nu mai fusese înregistrat niciun caz de Covid de mai bine de două săptămâni. Chiar și așa, două treimi dintre ele încep, pe 8 noiembrie, școala online, transmite Radio Europa Liberă. 

În județul Alba, în niciuna din localitățile care nu mai au niciun caz de infectare cu Covid, școlile nu încep fizic. Unitățile de învățământ din Cenade, Ocoliș și Ponor nu au procente de vaccinare a personalului care să le permită reluarea fizică a cursurilor, după cum rezultă din lista cu procentele de vaccinare publicată de Inspectoratul Școlar Alba.

La Sibiu, sunt 4 localități cu rată de infectare zero: Jina, Ludoș, Merghindeal și Tilișca. În niciuna din ele rata de vaccinare a personalului din învățământ nu a ajuns la 60%.

Comuna Săceni din județul Teleorman era, pe 6 noiembrie, localitate cu cel mai mare număr de infectați la mia de locuitori din România- 30.85. Cu toate acestea, copiii de aici vor merge la școală. Rata de vaccinare a personalului angajat al Școlii Gimnaziale din Săceni se ridică la 82.35%.

Atât Consiliul Național al Elevilor, cât și asociațiile de părinți contestă ordinul prin care s-a stabilit procentul de 60% personal vaccinat pentru reluarea activității fizice în școli, indiferent de rata de infectare în localitate.

Andreea Ionescu este fondatoarea proiectului „Părinții cer schimbare”. premiat de platforma Facebook pentru implicare civică. Ea spune că în urmă cu două săptămâni, ministerul anunța că, din motive de echitate, va închide de tot școlile. Nu a agreat trecerea în online, așa cum s-a întâmplat la școlile private, invocand echitatea și aducând ca argument acei copii din medii defavorizate, care nu au acces la școala online. „Acum, pare că acest argument și-a pierdut valoarea cu totul, atâta timp cât a introdus un indicator surprinzător, nerecunoscut de specialiști și nefolosit de nicio țară europeană, și anume un prag de vaccinare de 60% în rândul angajaților din școală”, arată Andreea Ionescu

Hot this week

Topics

Mai mult

    Seful liberal al CJ Cluj: Marea orbire a PNL

    PNL pare să se îndrepte în câteva zile, spre...

    O dronă ucraineană a lovit și la Orhei

    Autoritățile de la Chișinău au anunțat că drona care...

    Acordul ucrainean-american privind resursele in impas

    Kievul a dat un semnal tacit de încetinire a...

    Iranul a atacat Israelul ca represalii pentru atacurile din Liban

    Sirenele au sunat în mai multe zone din Israel...

    UE mai dă o lovitură agriculturii românești: Produse agricole armene fără taxe vamale

    Piața Uniunii Europene va fi deschisă produselor agricole armene...

    Credite imobiliare pentru tineri in Serbia cu dobândă 1%

    Prim-viceprim-ministrul și ministrul sârb al Finanțelor, Siniša Mali,...

    Articole relationate

    Categorii populare