Preşedintele bulgar acuză presiuni „incredibile” de la Bruxelles

Preşedintele bulgar, Rumen Radev, a declarat, la Bruxelles, că Bulgaria nu va permite să fie exercitate presiuni externe asupra sa privind negocierile UE cu Macedonia de Nord. Şeful statului bulgar a adăugat că, în ultima lună, parteneri europeni au exercitat presiuni „incredibile” asupra Sofiei, pentru a demara negocierile în timpul reuniunii Consiliului European, care a început joi, la Bruxelles.
„Bulgaria insistă asupra garanţiilor fiabile pentru rezultate durabile şi ireversibile în relaţiile bilaterale. Nu vom permite să ni se forţeze mâna prin lobby, presiuni media şi politice. Nu putem ignora discriminarea cetăţenilor în ţara vecină doar pentru faptul că se autoidentifică drept bulgari. Nu putem spune ‘da’ înainte de a fi convinşi că statul vecin nu îşi va construi identitatea pe furtul istoriei bulgare”, a subliniat Radev.
Preşedintele bulgar a precizat că a purtat numeroase discuţii cu reprezentanţi ai instituţiilor europene şi statelor membre, care au înțeles că reproşurile formulate la adresa Bulgariei sunt nefondate.
„Bulgaria are o poziţie clară în ceea ce priveşte găsirea unei soluţii a problemei şi doreşte garanţii fiabile pentru rezultate durabile şi ireversibile în relaţiile bilaterale. Este timpul să ieşim din diplomaţia familiară în faţa camerelor şi să ne concentrăm asupra soluţiilor pragmatice”, a subliniat Radev.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranul a intrerupt o rută cheie de aprovizionare cu gaze a Turciei

    Iranul a întrerupt livrările de gaze către Turcia în...

    Rusia mutare cheie pe piața agricolă/ Mâna dreaptă a lui Putin: Avem toți așii în mână

    Reprezentantul special al președintelui Rusiei pentru investiții și cooperare...

    Iranul taxează unele nave cu 2 milioane dolari pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Autoritățile iraniene au început să perceapă taxe de la...

    Rabinul Freund: Este timpul ca America să-și ceară în sfârșit scuze Serbiei pentru uciderea civililor în bombardamentele NATO din 1999

    Rabinul Michael Freund, fondatorul și președintele Societății Prieteniei Sârbo-Israeliene,...

    Severin: 43 de străzi în modernizare. Lucrările au fost reluate după sezonul rece

    Lucrările de modernizare a infrastructurii din Drobeta-Turnu Severin au...

    Vance ar putea fi negociatorul cu Iranul în Pakistan

    Vicepreședintele Statelor Unite ale Americii, JD Vance, ar putea...

    Un miliardar acaparează piața transporturilor maritime în plină criză Hormuz

    Miliardarul italian Gianluigi Aponte (cu o avere netă de...

    Comisia Europeană a renunțat la planul de interzicere a petrolului rusesc

    Comisia Europeană a amânat prezentarea anunțată a unui plan...

    Articole relationate

    Categorii populare