AMENINȚĂRI FĂRĂ PRECEDENT: Grecia avertizează că va trimite refugiaţi în Germania, dacă Berlinul nu va susţine Atena

Ministrul german al Apărării, Panos Kammenos, ameninţă cu trimiterea refugiaţilor ajunşi în Grecia în Germania, dacă Berlinul nu va susţine programul de asistenţă financiară destinat Atenei, relatează filiala germană a publicaţiei The Local, relatează Agerpres.

„Dacă vor da vreo lovitură Greciei, trebuie să ştie că imigranţii vor primi acte pentru a ajunge la Berlin”, a declarat Kammenos în cursul unei reuniuni a partidului său de extremă-dreapta – Grecii Independenţi.

Ministrul grec a subliniat că, dacă unii dintre refugiaţi sunt membri ai grupului terorist Stat Islamic, este vina Europei, din cauza poziţiei asumate în privinţa crizei financiare a Greciei.

În urmă cu o săptămână, adjunctul ministrului grec de Interne, Giannis Panousis, a făcut declaraţii similare. În replică, Sindicatul poliţiei germane a sugerat excluderea Greciei din Spaţiul Schengen.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ikea va concedia 3% din angajați

    Producătorul suedez de mobilă IKEA a anunțat astăzi că...

    Meloni face presiuni la Bruxelles pentru renunțarea la deficitul bugetar din cauza prețurilor mari la energie

    Prim-ministrul italian Giorgia Meloni i-a trimis o scrisoare președintelui...

    FNGCIMM și Intesa Sanpaolo Bank semnează Convenția de Garantare Plafon pentru refinanțarea creditelor IMM

    Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici...

    Liderul PNL Iași îl toarnă pe Bolo că ține in funcție un prieten pesedist

    Liderul liberal de la Iași Alexandru Muraru îl toarnă...

    Soros a pierdut o grămadă din bani din proiectul de la Doicești

    Soros Fund Management LLC şi-a redus la jumătate participaţia...

    Iranul pregăteste o catastrofă digitală pentru Occident și Asia

    În urma blocadei Strâmtorii Hormuz, Iranul și-a îndreptat atenția...

    Articole relationate

    Categorii populare