spot_img
miercuri, 28 ianuarie, 2026
3.7 C
București

Viktor Orban: SUA nu vor mai putea „critica pe alţii după astfel de alegeri”

Media apropiate de puterea de la Budapesta au relatat vineri despre alegaţiile de ”fraudare” a alegerilor prezidenţiale din SUA vehiculate de Donald Trump, un ”prieten al Ungariei”, după cum a afirmat premierul ungar Viktor Orban, relatează AFP conform Agerpres.

„Tensiune enormă în America după numeroase indicii de fraudă”, a titrat Origo.hu, principalul site de media proguvernamental din Ungaria condusă de Orban, criticat ca autoritarist.

Descriindu-l pe preşedintele american în exerciţiu drept un „prieten al Ungariei”, Viktor Orban a subliniat, într-un interviu acordat vineri postului public de radio, că Statele Unite nu vor mai putea „critica pe alţii după astfel de alegeri”.

Şeful executivului ungar a subliniat că relaţiile bilaterale şi economice dintre ţara sa şi SUA sunt în „cea mai bună formă posibilă” după venirea lui Trump la putere. „Am fost mereu alături de preşedintele Trump”, a subliniat Orban.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rubio: Vom folosi forța pentru a obține „cooperare maximă” din partea conducerii Venezuelei

    Administrația americană este pregătită să folosească forța pentru a...

    România trebuie să plătească 30 miliarde de euro datorii in 2026

    Trezoreria a început plata datoriilor scadente în 2026: circa...

    Trump: Am încasat 600 de miliarde de dolari din taxe vamale

    Statele Unite au primit aproximativ 600 de miliarde de...

    Trump a pus o fotografie trimisă de Putin in Casa Albă deasupra uneia cu nepoata sa

    O fotografie a președintelui rus Vladimir Putin și a...

    Ministrul de externe ucrainean: Zelenski este gata să se întâlnească cu Putin

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, este pregătit să se întâlnească...

    El Mundo: Noul Mare Joc

    "Putin îmbrățișează dezordinea mondială a lui Trump”, este titlul...

    Articole relationate

    Categorii populare