Putin: Germania şi China sunt viitoarele superputeri. SUA și Rusia nu mai decid asupra problemelor lumii

Vremurile în care Statele Unite și Rusia decideau pe cele mai importante probleme globale au apus, susține președintele rus Vladimir Putin care afirmă că acum China și Germania se îndreaptă spre statutul de superputeri, transmite Radio Europa Liberă.

În timpul unui discurs prin videoconferință la o forum important din Moscova, președintele american a afirmat că rolul SUA s-a diminuat, ca şi cel al Regatului Unit şi al Franţei, în timp ce Berlinul şi Beijingul – în termeni de importanţă politică şi economică – se îndreaptă spre statutul de superputeri mondiale, informează Reuters.

Dacă Washingtonul nu este gata să discute probleme globale cu Moscova, Rusia este pregătită să aibă o astfel de discuţie cu alte naţiuni, a precizat liderul de la Kremlin.

Vladimir Putin mai spune că SUA nu mai pot pretinde la excepţionalism şi a pus sub semnul întrebării dorința de a face acest lucru.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pentagonul e falit din cauza războiului cu Iranul

    Pentagonul se confruntă cu o lipsă bugetară severă pe...

    Zelenski l-a schimbat pe șeful Armatei in urma protestelor de stradă

    Mihailo Drapaty, comandantul Forțelor Întrunite ale Armatei Ucrainene, va...

    Financial Times: Declinul superputerii agricole a Americii

    Statele Unite sunt pe punctul de a-și pierde poziția...

    Scandalul ia amploare la vârful armatei ucrainiene

    Forțele Armate Ucrainene se confruntă cu probleme grave de...

    Mehedințiul are spital modern

    Astăzi a avut loc conferința de presă în cadrul...

    Articole relationate

    Categorii populare