Fost ambasador al Azerbaidjanului timp de 12 ani în România, arestat

Ambasadorul Azerbaidjanului la Belgrad, Eldar Hasanov, a fost arestat sub acuzația de deturnare de fonduri publice. Eldar Hasanov a fost anterior, timp de 12 ani, ambasador în România, transmite Radio Europa Liberă.

Agenția de știri RIA citează serviciul de securitate care afirmă că ambasadorul se află sub investigații.

„Ambasadorului Azerbaidjanului în Serbia, Muntenegru și Bosnia Herțegovina, Eldar Hasanov, a fost arestat sub suspiciuni de deturnare a unei sume mari de bani și folosirea pe nedrept de fonduri publice. El a fost arestat pe timpul cercetărilor și o anchetă penală este în desfășurare”, se arată într-un comunicat.

Ambasadorul a fost arestat în Azerbaidjan în timpul unei investigații lansată împotriva mai multor oficiali de către Ministerul de Externe.

Ministrul de Interne al Serbiei, Nebojsa Stefanovic a fost în vizită la Baku chiar în această săptămână după protestele lansate de autoritățile azere privind vânzarea de arme către Armenia, armament ce ar fi fost folosit în conflictul de la granița celor două state.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pentagonul e falit din cauza războiului cu Iranul

    Pentagonul se confruntă cu o lipsă bugetară severă pe...

    Zelenski l-a schimbat pe șeful Armatei in urma protestelor de stradă

    Mihailo Drapaty, comandantul Forțelor Întrunite ale Armatei Ucrainene, va...

    Financial Times: Declinul superputerii agricole a Americii

    Statele Unite sunt pe punctul de a-și pierde poziția...

    Scandalul ia amploare la vârful armatei ucrainiene

    Forțele Armate Ucrainene se confruntă cu probleme grave de...

    Mehedințiul are spital modern

    Astăzi a avut loc conferința de presă în cadrul...

    Articole relationate

    Categorii populare