Spion egiptean în biroul lui Merkel

Caz de spionaj în guvernul federal german: Un angajat al purtătorului de cuvânt al guvernului doamnei cancelar Angela Merkel, Steffen Seibert (60 de ani) a spionat pentru un serviciu secret egiptean.

Seibert este considerat om cheie al lui Angela Merkel.

Conform cotidianului BILD, functionarul ar fi avut acces la datele jurnalistilor straini acreditati la Cancelaria federala de la Berlin. Conform presei germane cazul de spionaj ar fi fost descoperit deja la sfarsitul anului 2019.

Conform Oficiului Federal pentru Protecția Constituției, în Germania funcționează două servicii secrete egiptene – Serviciul General de Informații (GIS) și Serviciul Național de Securitate (NSS).  Scopul activitatii acestora este „să obțină cunoștințe despre membrii opoziției egiptene care locuiesc în Germania”. Membrii comunităților creștine copte ar fi putut intra și ei în vizorul serviciilor secrete, conform Oficiul Federal pentru Protecția Constituției, citat de diferite cotidiene germane.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Taiwanul să nu încerce să își declare independența de China

    Președintele american Donald Trump a declarat pentru Fox News...

    Xi-Trump, un summit pentru aproape nimic

    Președinții chinez Xi Jinpin și american Donald Trump au...

    Dronele ucrainiene au doborât guvernul leton

    Demisia prim-ministrului leton, Evika Silina, pe fondul recentului incident...

    Franța pierde Africa. Ce face Macron?

    Administrația președintelui Emmanuel Macron a fost marcată de pierderea...

    După ce i-a făcut pe germani „leneși”, Merz își pune țărână in cap

    Cancelarul Friedrich Merz, plin de remușcări, pe măsură ce...

    Articole relationate

    Categorii populare