Ungaria nu schimbă restricțiile de călătorie pentru România

Ungaria menţine deocamdată restricţiile de călătorie pentru România şi Ucraina, a declarat sâmbătă Tibor Lakatos, membru al comitetului operativ pentru combaterea epidemiei de COVID-19, într-un briefing de presă, transmite MTI.

Persoanele care sosesc din România sau Ucraina şi vor să rămână pe teritoriul Ungariei trebuie să intre într-o carantină de 14 zile, a precizat Lakatos.

Relaxarea restricţiilor legate de cele două ţări face obiectul unei analize atente, a mai spus el, afirmând că România şi Ungaria ‘nu arată în prezent nicio intenţie’ de a face paşi similari.

Pe de altă parte, în baza unui decret intrat în vigoare sâmbătă, cetăţenii ungari care vin din Bulgaria pot intra fără restricţii în ţară, chiar dacă au tranzitat prin România, a anunţat Tibor Lakatos.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Rusia trebuia să rămână in G8

    Președintele SUA, Donald Trump, consideră că Rusia ar fi...

    Germania vrea să facă pachetul de țigări 11,40 euro

    Țigările ar putea deveni semnificativ mai scumpe în Germania,...

    Serviciile secrete americane: Netanyahu vrea să arunce in aer acordul SUA-Iran

    Serviciile secrete americane au ajuns la concluzia că premierul...

    Articole relationate

    Categorii populare