Sindicatul politiștilor din Germania: Izolarea la domiciliu va crește violența domestică

Ca în multe alte ţări, viaţa în Germania este acum în mare parte limitată la traiul în propriul domiciliu, fenomen care sporeşte riscurile vizând victimele violenţei domestice, potrivit sindicatului poliţiştilor din Germania, GdP, relatează joi DPA conform Agerpres.

GdP estimează o creştere a cazurilor de violenţă în spaţiul casnic, în timp ce criminalitatea publică va scădea întrucât numărul celor care se vor aventura afară va fi mai mic.

Vicepreşedintele GdP, Joerg Radek, a avertizat că ”există infracţiuni care se petrec şi în spatele uşilor închise, cum ar fi violenţa domestică”, adăugând că aceasta este aspectul care îl ”îngrijorează cel mai tare”.

Cancelarul Angela Merkel a anunţat la sfârşitul săptămânii trecute instituirea unei aşa-numite ”interdicţii a contactelor”, în urma căreia numeroase persoane sunt nevoite să-şi petreacă timpul doar în compania celor cu care împart domiciliul, într-o perioadă care se anunţă totodată dificilă din punct de vedere financiar.

”Situaţia poate reprezenta o sursă de stres ”, a declarat psihologul Anja Stiller, din cadrul Institutului de cercetare în criminologie din Saxonia Inferioară, pentru DPA.

Hot this week

Topics

Mai mult

    S-au furat 210 statui ale lui Mozart din grădina casei sale din Salzburg

    Persoane necunoscute au furat 210 statui ale compozitorului Wolfgang...

    Siria păstrează bazele rusești in ciuda presiunilor externe

    Siria demonstrează că este gata să păstreze relații de...

    Financial Times: De ce ascunde Ucraina numărul rachetelor rusești

    Ucraina a încetat să raporteze public rachetele lansate de...

    Bloomberg: Blocada americană împotriva Iranului mai mult pe hârtie

    Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a anunțat pregătiri pentru...

    The Economist: Marea surpriză economică a războiului din Iran

    China a preluat în mod neașteptat rolul OPEC de...

    Trump și Musk au făcut pace pe 100 milioane de dolari

    Miliardarul Elon Musk și președintele american Donald Trump și-au...

    Scandalul întâlnirii șefei CCR cu Bolojan

    Doamna Președinte CCR Simina Tanasescu, sunt necesare precizări cu...

    Articole relationate

    Categorii populare