5 români au murit într-un accident în UK

Cinci cetățeni români (trei bărbați și două femei) și-au pierdut viața și un altul a fost rănit, miercuri, într-un accident rutier produs pe autostrada M6, în apropierea localității Stoke-on-Trent din Marea Britanie, relevă un comunicat al ambasadei României la Londra dat joi publicității.

Potrivit sursei citate, cei șase se deplasau pe autostradă într-un autoturism Nissan Micra, care a fost acroșat de un camion marca Mercedes. După ce a fost informată, misiunea diplomatică română de la Londra a întreprins demersuri pe lângă autoritățile de poliție din Staffordshire în vederea confirmării identității victimelor accidentului rutier.

De asemenea, au fost contactați membrii familiilor cărora li s-au furnizat informații privind procedura de repatriere și demersurile întreprinse de autoritățile britanice în cazul deceselor survenite în circumstanțe incerte. Ambasada României la Londra rămâne în legătură cu autoritățile britanice și va acorda sprijin și asistență familiilor dacă acestea vor fi solicitate, mai menționează comunicatul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un nou scandal cu inteligența artificială: Meta a piratat o altă companiei

    Meta a anunțat miercuri că unul dintre modelele sale...

    Piața Mircea din Drobeta Turnu Severin își schimbă fața

    Comercianții din primul tronson al Pieței Mircea din Drobeta-Turnu...

    Trump întâlnire cu sponsorii: El trebuie să câștige viitoarele alegeri

    Președintele SUA Donald Trump, în timpul unei întâlniri private...

    Fostul ambasador ucrainean in SUA pus sub acuzare pentru îmbogățire ilegală

    Fostul viceprim-ministru al Ucrainei, fost ministru al Justiției și...

    Bulgaria înregistrează exporturi de energie electrică fără precedent. De ce?

    În condițiile funcționării reduse a centralelor nucleare de pe...

    Articole relationate

    Categorii populare