36 de migranți au încercat să treacă din România în Ungaria în weekend

De vineri până duminică, poliţiştii şi militarii maghiari au luat măsuri împotriva a 165 de persoane care au încercat să treacă ilegal graniţa Ungariei; dintre acestea, 36 au sosit dinspre România, a transmis, luni, către agenţia ungară de presă MTI, Inspectoratul General de Poliţie din Ungaria.

Potrivit statisticilor publicate pe pagina de internet a
poliţiei ungare, vineri au fost prinşi 47 de cetăţeni străini care
au ajuns ilegal pe teritoriul Ungariei; sâmbătă, 21 de persoane,
iar duminică, 61.

La graniţa dintre Ungaria şi România au fost prinşi 36 de
migranţi, iar împotriva a două persoane au fost luate măsuri pentru
suspiciunea de trafic de persoane.

În total, la sfârşitul săptămânii trecute, pe teritoriul
Ungariei au fost reţinuţi 347 de migranţi, aceştia fiind escortaţi
înapoi de către autorităţi. Cu o săptămână în urmă – între 27
ianuarie şi 2 februarie – numărul celor prinşi a fost de 454. La
graniţa dintre Ungaria şi Croaţia, săptămâna trecută au fost prinş

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ucraina cere de la aliați 146 miliarde de dolari până in 2029

    Finanțarea externă totală necesară Ucrainei în perioada 2026-2029 se...

    Prim-ministrul britanic demisionar Keir Starmer pe urmele lui Iohannis

    Prim-ministrul britanic demisionar Keir Starmer, care și-a anunțat demisia...

    Siegfried, „națiunea civică moldovenească” și Martin Sieg

    De ce iese Igor Grosu (pus de știm-noi-cine care...

    Izolarea Israelului

    Pentru guvernul israelian, izbucnirea războiului cu Iranul a marcat...

    Articole relationate

    Categorii populare