spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
-0.9 C
București

2 maşini incendiate şi incidente la premiera filmului Matilda la Moscova

Poliția a reținut șapte activiști ortodocși la premiera moscovită a filmului „Matilda”, despre relația unei faimoase balerine cu ultimul țar al Rusiei, a informat mass-media de stat, citată de DPA.

Activiștii au cântat în semn de protest la cinematograf și au catalogat filmul drept calomnios, a indicat marți agenția rusă de știri TASS.

Pelicula, în regia lui Alexei Uchitel, spune povestea aventurii pasionale între cel care avea să devină țarul Nicolae al II-lea și balerina de origine poloneză Mathilde Kschessinska.

Radicalii ortodocși consideră însă că filmul denigrează figura țarului Nicolae al II-lea, venerat ca sfânt de către Biserica Ortodoxă Rusă.

Protestatarii au amenințat spectatorii cu incendierea și au dat foc la două mașini.

Controversatul film „Matilda” — în ultimele luni ținta atacurilor mai multor politicieni și radicali ortodocși ruși — a avut luni seară premiera la Teatrul Mariinski din Sankt Petersburg, în mijlocul unui puternic dispozitiv de securitate, potrivit EFE.

Persoanele reținute au fost acuzate de tulburarea liniștii publice.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare